Inspirace z Maďarska

Historická místa v moderním pojetí

Zastavení první: Székesfehérvár

Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení, jako místo korunovací uherských králů. Dnes je více známé díky autobusům Ikarus, které se zde vyrábějí nebo pestrobarevnému orloji se zvonkohrou, který na svém domě zhotovil zdejší hodinář, čímž dal městu novou atrakci. Obnovit slávu, přilákat návštěvníky, ale především pozvednout úroveň života ve městě, si kladl za cíl projekt revitalizace Fő utca. Několik let trvající rekonstrukce přinesla historickému centru svěží moderní ráz. Tam, kde dříve jezdily autobusy, se dnes prochází rodiny s dětmi a veřejný prostor zdobí fontány, nově zasazené květiny, stromy nebo unikátní osvětlení zasazené přímo do dlažby. Od mmcité přibyly koše Prax s individuálním HPL dekorem a také
47 laviček Vera a Vera solo a my jsme rádi, že z nich mohou lidé obdivovat krásu „nového“ Székesfehérváru.

Zastavení druhé: Budapešť

Velmi zdařilou rekonstrukcí prošla také industriální hala na ulici Lomb v Budapešti. Architekti Gereben Péter a Marián Balázs zachovali původní průmyslovou atmosféru i strukturu nemovitosti a zároveň vytvořili kancelářské prostory přizpůsobené potřebám 21. století. Vysoké stropy, velké prosklené prostory, kombinace černé a bílé,  nabízejí inspirativní prostředí na ploše 5 000 m². Jméno Ferrum, nové průčelí s nástavbou z kortenu i originální navigační systém uvnitř budovy, pohrávající si s chemickou tabulkou prvků, odkazuje na průmyslový původ třináctého obvodu, němž se kanceláře nachází. Na místo původního parkoviště, zdobí vnitroblok vzdušná zahrada jejíž součástí jsou naše přístřešky Pin a lavičky bez opěradel Vera, opisující kruhy trávníků a záhonů, které tyto zelené plíce domu charakterizují.

Zastavení třetí: Tatabanya

Město Tatabanya leží na severu Maďarska a je známé především díky bronzové plastice bájného ptáka Turula, který podle pověsti dovedl Maďary do Karpatské kotliny. Orel je vidět již z dálky, vždyť se jedná o největší ptačí sochu v Evropě. Jejím autorem je sochař Gyula Donáth a rozpětí křídel je téměř 15 metrů. Oblíbené výletní místo dostalo nové návštěvnické centrum s rozsáhlým parkem: vznikly 3 nové naučné stezky a několik moderních táborových a piknikových míst. Naše maďarská pobočka mmcité přispěla k pohodě a aktivnímu trávení volného času řadou venkovního mobiliáře: dodáno bylo 35 pohodlných laviček Miela, 15 odpadkových košů Diagonal, potřebné rozcestníky a navigační cedule.

Vážíme si našich měst, a tak se je snažíme udělat krásnější, ať jsou kdekoliv

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací